19 Şubat 2011 Cumartesi

BEBEKLERİNİZİ BU GIDALARDAN UZAK TUTUNÜCRETSİZ Yeni Dönem Doğuma Hazırlık Kursları


Memorial Doğuma Hazırlık Kursu’nda gebeliğin oluşumundan, hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken hususlara, gebelikte vücutta oluşacak değişiklikler, doğum süreci ve hamilelik sonrası anne-bebek sağlığına kadar bilinmesi gereken tüm konular, uzman hekimler tarafından anlatılacaktır.

Başlangıç tarihi: 27 Kasım 2008 Her Perşembe
Saat: 18.30 – 20.30
Yer: Memorial Hastanesi Konferans Salonu
Bilgi ve Kayıt: 444 7 888
Katılım Ücretsizdir.
DOĞUMA HAZIRLIK KURSU 2008ÜCRETSİZ DOĞUMA HAZIRLIK KURSU


27.11.2008
Gebelik oluşumu, fizyolojisi ve gebelikte sık karşılaşılan sorunlar Op. Dr. Altuğ Semi
Gebelikte beslenme Dyt. Yeşim Çelik
Gebelikte ağız ve diş sağlığı  Uz. Dt. Emek Kurtoğlu

04.12.2008
Gebelikte postür, yürüyüş Uz. Dr. Rıza Nejat Azeri
Gebelik egzersizleri Fzt. Muhammed Atayi
Anne karnındaki bebeğin, gelişimi, takibi, bebeğe yapılabilecek tetkikler  Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu

18.12.2008
İdeal doğum şekli var mıdır? Op. Dr. Figen Taşer Güney
Ağrısız doğum Uz. Dr. Nerime Soybir
Gebelikte cilt hastalıkları Uz. Dr. Zerrin Baysal

25.12.2008
Gebelik ve sonrasında ortaya çıkan psikolojik problemler Uz. Dr. Cem Hızlan
Bebek Bakımı İle ilgili Pratik Bilgiler Eğit. Hem. Melek Aydın
Sağlıklı ebeveyn ve çocuk ilişkisi Uz. Dr. Leyla Alkaş

08.01.2008
Bebeğin beslenmesi, anne sütünün önemi Uz.Dr. Hülya Caner
Yenidoğan sağlığı ve hastalığı Uz. Dr. Ercan Tutak
İlk günlerden sonrası-Bebeklikten çocukluğa gelişim Uz. Dr. Özlem Okutan

www.xprodoksit.com
| Yorum Ekleyin | 17.12.2008 | Bebegim  | Kalıcı Link | Arkadaşına GönderBEBEKLERİNİZİ BU GIDALARDAN UZAK TUTUN1 Yaşına Kadar Bebeğinizi Bu Gıdalardan Uzak Tutun


Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. ÖzlenKaya Çardak,Bebeklere 1 yaşına kadar yedirilmemesi gereken gıdalar ve bebeklerin sağlıklı beslenmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkında bilgi verdi.

Bebeklerde ve çocuklarda beslenmenin temel amacı, uygun büyüme ve gelişmenin sağlanması ve besin eksikliği durumunun engellenmesidir. Büyümenin ve beyin gelişiminin en hızlı olduğu 0-2 yaş arası dönem, beslenmenin en önemli olduğu zamanlardır.BEBEKLERİNİZİ BU GIDALARDAN UZAK TUTUN0-2 yaş arasında dengeli bir beslenme ile birçok akut ve kronik hastalıklar önlenebilir ya da hafif geçirilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, bebeklerin 1 yaşına kadar yememesi gereken bazı gıdalar şöyle sıralanmaktadır:
Bal, birçok çiçek tozundan oluştuğu için yüksek dozlu bir alerjendir. İçindeki alerjik maddeler yetişkinler için önemli değilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yumurtanın beyaz kısmı, protein yapısı nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir.

İnek sütü de alerji riski taşır. 1 yaşına kadar direkt içirilmemelidir ama evde yoğurt mayalarken rahatlıkla kullanılabilir. Yoğurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt çok faydalı bir protein kaynağıdır, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir.

İnek sütü ayrıca bebeklerde demir eksikliğine ve kabızlığa neden olabilir. 1 yaşından sonra inek sütü verilebilir, bu dönemde günlük en fazla 500ml (2 su bardağı) tüketilebilir.

Karaciğer haricinde tüm sakatatlar, özellikle beyin virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir zaman verilmemelidir.

Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler. Kafein bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller.

Çay hiç besleyici değeri olmadığı gibi çocuklarda kansızlık yapabilir. Çocuk beslenmesinde hiç yeri yoktur, 1 yaşından sonrada verilmemelidir.

Tütsülenmiş balıklar (somon veya alabalık) tazeliklerini korumak için genellikle nitratlarla işlem görmeleri nedeniyle zararlıdır.

Tatlandırıcı içeren (sakarin, aspartam vs.) her türlü hazır gıda, doğal olmayan meyve suları, hazır puding 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır.

Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler, konserveler de 1 yaşından önce verilmemelidir. Bu tip gıdaların içeriğinde kimyasal maddeler bulunmasının yanı sıra yağ ve kolesterol yönünden zengin olmaları zararlı olabilir, bazen de granül hale getirilmiş kemik içerirler.

Uz. Dr. Özlen
Kaya Çardak
Ataşehir Memorial Tıp Merkezi


0 yorum:

Yorum Gönder