22 Ocak 2011 Cumartesi

AĞIZ İÇİNDEKİ YARA KANSER BELİRTİSİ Mİ?

Ağız içindeki  beyaz yara kanser belirtisi mi?

54 yaşındayım.30 yıldır sigara içiyorum. Ağzımda, yanakların iç kısmında beyaz bir yara çıktı. Doktora gitmekten korkuyorum. Acaba kanser belirtisi olabilir mi? N.P.

CEVAP: Prof.Dr. Erkan TOPUZ Ağız Kanseri ağzın içinde herhangi bir yerden gelişebilir. Dudaklarda dilde, dış eterinde, yanakların İç kısmında ve ağız tabanı ve damakta ortaya çıkabilir.

Baş-boyun kanserleri olarak adlandırılan gruba girer. Ağız kanseri de genellikle baş-boyun kanserleri gibi tedavi edilir Belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Geçmeyen yara,
■ Ağız derisinde şişlik ya da kalınlaşma,
■ Beyaz ya da kırmızı renkli leke,
■ Diş kaybı,
■ Protezin tam yerleşmemesi,
■ Dil ağrısı,
■ Çenede ağrı ya da tutukluk,
■ Çiğnemede güçlük,
■ Yutmada güçlük,
■ Boğaz ağrısı,
■ Boğaza bir şey kaçmış hissi.

Bu belirtileri 2 haftadan uzun süreli yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz benzer şikayetlere yol açabilecek hastalıkları örneğin enfeksiyonu araştıracaktır.

Ağız kanseri riskini artıran faktörler şunlar:

■ Sigara, puro, pipo içmek ya da tütün çiğnemek,
■ Aşırı miktarda alkol tüketmek,
■ Dudakların güneşin zararlı ışınlarına maruz kalması,
■ Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü,
■ Daha önce baş boyun bölgesine radyasyon tedavisi.
Teşhis yöntemlerine gelince... Diş hekimi ya da doktor önce dil ve ağız içindeki anormallikleri inceler. Eğer şüpheli bir alan tespit ederse örnek bir parça (biyopsi) alır. Biyopsi sonucuna göre, daha ileri tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Ağız kanseri tedavisi, kanserin yerine, evresine, hastanın genel sağlığına göre değişir. Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavilerden biri ya da hepsi kullanılabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder