1 Şubat 2011 Salı

SAMAN NEZLESİ VE ASTIMA KARŞI KÜR


Saman nezlesi, alerjik astım, alerjiye bağlı hapşırma ve genel astıma karşı üzerlik otu tohumu oldukça etkilidir. Üzerlik otu tohumuna bu çok yönlü gücü veren içerdiği vasicinone maddesidir.

Vasicinone aynı zamanda hem bronş genişletici (bronchodilator) hem de solunum uyarıcıdır (respirastimulant). Vascinone maddesi bütün bunlarla da kalmayıp aynı zamanda protein alerjisine karşı da (antianaphylactic) çok etkilidir. Dünyada birçok ülkede yetişen üzerlik otunun Türkiye’de yetişeninin yerini hiçbiri dolduramaz. Memleketimizin topraklarında yetişen üzerlik otunun tohumundaki şifa gücü oldukça yüksektir..


Üzerlik otu tohumunda bulunan diğer bazı etkin maddeler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Üzerlik otu tohumunun içerdiği bazı etkin maddeler :
Deoxyvasicinone   harman
Harmaline   harmine
Harmalol  vasicinone

SAMAN NEZLESİ NEDİR?


Ot veya bitki tozlarının neden olduğu bir çeşit alerjik hastalıktır. Tıp dilinde “pollenosis” veya “alerjik rinit” denir. Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri göz, burun ve boğazdaki zarlar üzerinde birikir.


İlkbaharın erken dönemlerinde alerjik rinite sıklıkla polenler veya çevrede yaygın olarak bulunan ağaçlar neden olur. İlkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanır. Renkli süs bitkileri nadiren alerjiye neden olurlar, çünkü polenleri havayla taşınamayacak kadar ağırdır.


Hastada şiddetli aksırmalar, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve sulanma, fazla miktarda berrak burun akıntısı ve öksürük görülür. Hastalığın yıl içindeki süresi coğrafi bölge ve iklim ile yakından ilişkilidir. Polen mevsimi dışında hastalar genelde rahattır. Her yaşta ortaya çıkabilen saman nezlesi, 1-20 yaşlarında görülür.


Saman nezlesi, alerjik astım ve genel astım için doğal kür :


Üzerlik Tohumuİki yemek kaşığı üzerlik otu tohumunu kaynamakta olan bir litre suyun içine koyun. Hafif ateşte kaynatarak yüzünüzü buharına tutup hem ağızdan hem de burundan soluyun (teneffüs edin). Buharı iki dakika müddetle içinize çekin. İki dakika tamamlandıktan sonra pamuğu üzerlik otu suyuna daldırın ve her iki burun deliğinin iç kısmına sürün (ıslatın).


Bu işleme 15 gün müddetle gün aşırı (bir gün durup bir gün uygulayarak) devam edin. Daha sonra ihtiyaca göre zaman zaman uygulanır.

Üzerlik otunun tohumunda bulunan vasicinone maddesinin özellikleri :
Antiallergic alerjiye karşı
Antianaphylactic protein alerjisine karşı
Antiasthmatic astıma karşı
Bronchodilator bronşları genişletici
Antihistaminic antihistaminik
Hypotensive tansiyon düşürücü
Respirastimulant nefes almayı uyarıcı
Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.0 yorum:

Yorum Gönder